It is most likely that I will die next to a pile of books I was meaning to read. (Lemony Snicket)

pátek 28. května 2010

Sever a Jih

John Jakes
Sever a Jih

Na tohle jsem narazila náhodou. Hledala jsem na youtube videa k seriálu Sever a Jih od Gaskellové (tenhle S&J nemá s občanskou válkou nic společného) a vyskočil mi opening k jinému seriálu. Jen jsem se podivila, kolik těch Severů a Jihů vůbec je (neznají autoři originálnější názvy?) a zase jsem se vrátila ke svému původnímu záměru.
O pár měsíců později jsem v naší sklepní knihovně (máme doma tolik knížek, že ty méně čtené dáváme do sklepa) objevila něco, co vypadalo jako něco ve stylu Rosamunde Pilcher. Aspoň podle obalu.
Přečetla jsem si anotaci a v hlavě mi svitlo, hej, to je ta věc, kterou jsi zahlédla na YT!
Všech sedm paperbackových knížek s barevnými přebaly jsem vylovila z poličky, odfoukla z nich prach, položila je ke svému nočnímu stolku a pustila se do čtení.
Je to vlastně trilogie (Sever a Jih, Láska a válka, Nebe a peklo), rozdělená do sedmi knížek, pojednávající o osudech dvou rodin během občanské války. Zatím jsem přečetla jen první díl (zatracené zkouškové), ale můžu říct, že mě to dost zaujalo. Ostatně, v Americe se prý jedná o "nejpopulárnější knihu postihující tuto tématiku", což mi přijde trochu přehnané, vzhledem k oblibě Jihu proti Severu (aneb jak snadno a debilně přeložit Gone with the Wind). Každopádně není radno knihu odsoudit kvůli děsivé obálce z 90. let nebo její délce (všechny díly dohromady mají kolem 2500 stránek).

Jde o příběh dvou mladíků a jejich rodin. Orry Main je z Jihu a jeho rodina vlastní otroky. George Hazard je Seveřan a jeho rodina podniká v železárenství. Zdánlivě spolu nemají nic společného, ale oba jdou studovat na vojenskou akademii West Point a cestou tam se spřátelí, když si během náhle vzniklé roztržky vzájemně kryjí záda.
Začátek se odehrává v roce 1842, kdy nevraživost mezi dvěma částmi Ameriky byla ještě v plenkách. Přesto už tehdy bylo znát napětí, které na konci tohoto dílu vyústí až v konflikt, jenž se táhne déle, než si kdokoliv myslel.
Nehodlám popisovat děj, protože je téměř tak složitý a zapeklitý, jako děj Vojny a míru. Také postav a jmen je zde hodně, občas jsem měla problém si zapamatovat, kdo je vlastně z jaké části Ameriky a s kým je jak spřízněný. Troufala bych si tvrdit, že celá sága je s Vojnou a mírem srovnatelná nejen délkou, ale také kvalitou. Jakes nám stejně jako Tolstoj předkládá mnoho z historie, osvětluje některé skutečnosti z politického života i života běžných lidí v tomto období, takže člověk lépe chápe motivaci jednání některých postav. Narozdíl od Tolstého ale bylo toto dílo napsáno v 80. letech 20. století a "západním" stylem. Pro běžného čtenáře je tahle sága mnohem stravitelnější a asi také zábavnější čtení, než Vojna a mír, což by mohlo vést k domnění, že jde o literaturu méně kvalitní. Rozhodně to tak není.
Sever a Jih má stejně bouřlivé historické zasazení a skvělou charakteristiku postav, které jsou čtenáři představovány skrze své činy a myšlenky, ne bezduché popisování.
Zaujalo mě, že většina záporných postav si byla v něčem velmi podobná. Ashton, Virgílie, Eklanah Bent, Justin la Motte i další "záškodníci" se chovali jako naprostí psychopati posedlí mocí a slávou, každý svým způsobem. Zatímco Bent cítil uspokojení při představě sebe samotného na bitevním poli pokrytém mrtvými těly Jižanů, Ashton toužila ovládat mocné muže a využívat je ke svému prospěchu. Všichni bažili po pomstě a byli naplněni negativními emocemi až po okraj, což logicky vedlo ke konfliktům. Svou temnou stránku pečlivě schovávali a nechávali ji vyplout na povrch jen v soukromí nebo před lidmi podobného ražení, případně před lidmi, kteří byli příliš slabí a nechávali se těmito zvrácenými jedinci ovládat.
Právě tyto záporné postavy toužily po válce, zatímco ti slušní (nechci říkat kladní, protože snad nikdo není úplně čistý a nevinný) hledali řešení.
Důležitý je zde samozřejmě rozpor mezi Severem a Jihem, není ale jediným a hlavním motivem, spíše dokresluje atmosféru a slouží jako působiště pro jednání postav. Jde o to, jak se s touto situací vyrovnají Orry a George, neboť i v mladší generaci pokračuje kontakt mezi jejich rodinami, který je na konci dílu zpečetěn sňatkem Brett a Billyho, z nichž každý leží na druhé straně barikády. Nejen společnost na ně tlačí kvůli rozdílným názorům, ale i oni sami musí překonat to, co jim bylo odmalička vštěpováno jako jediný správný model.
Není nouze o akci, jelikož se mnoho scén odehrává v armádě, kde muži z obou rodin postupně slouží. Neustále se něco děje, přesto jsem neměla pocit, že čtu přepsanou telenovelu. Možná kvůli stylu, který dokáže přesně vystihnout dějové pochody a vyhnout se u toho klišovitým výrazům a kýčovitým scénám. Možná díky tomu, jak se autor dokáže vcítit do všech postav a přesto každé vtisknout jedinečnou osobnost.
Čtu dál a uvidíme, co budu psát po dalších třech knížkách, které dohromady tvoří druhý díl s názvem Láska a válka.

Žádné komentáře:

Okomentovat