It is most likely that I will die next to a pile of books I was meaning to read. (Lemony Snicket)

neděle 19. září 2010

Láska a válka, Nebe a peklo

John Jakes
Láska a Válka; Nebe a peklo

Tyhle dva díly jsem četla hned po sobě, takže dojem z druhé části byl přemazán silnějším dojmem ze závěru. Láska a válka zobrazuje děj odehrávající se během občanské války, která zasáhne všechny postavy. Někteří muži se účastní přímo lítých bojů, jiní zase sedí na důležitých postech ve vládě a do války zasahují ze zákulisí. Pravdou je, že jinak si o druhém díle nic nepamatuju, děj mi tak nějak splývá.
Nebe a peklo je spíše peklem než nebem. Celý poslední díl jsem protrpěla, jelikož velmi špatně snáším úmrtí postav, kterých bylo opravdu hojně. Nechci tím říct, že by to snad nebyl dobrý díl. Jen příliš brutální a drastický na můj vkus. Válka skončila a začalo období rekonstrukce Jihu, boje se přesunuly na západ k indiánským vesnicím, které bylo dle tehdejších zvyků potřeba nacpat do rezervací.
Jako po celou dobu, vypravěč je opět objektivní. Jak nestranil Jihu ani Severu, tentokrát zase nic nehodnotí, jen předkládá události, ze kterých si sami vyvodíme vlastní názor. Z jednání postav je ale jasné, že autor odsuzuje slepou touhu po pomstě. Jedna z postav, velmi bolestně zasažená válkou a smrtí blízkých osob, dochází ke správnému úsudku až ke konci knihy. Teprve pak si uvědomuje, jak nesmyslné je zasvětit život jen zášti a nenávisti.
Celá sága je skvěle napsaná, nelituju času, který jsem strávila čtením, ale je to přece jen velké sousto, co se týče počtu stran, takže bude asi chvíli trvat, než se odhodlám to všechno přečíst znova. Doufám ale, že se jednou k celé trilogii vrátím.

Žádné komentáře:

Okomentovat