It is most likely that I will die next to a pile of books I was meaning to read. (Lemony Snicket)

neděle 2. února 2014

8 důvodů, proč jsem si zamilovala Kindle

Takovýchto článků najdete na internetu v různých obměnách spoustu, nicméně i já jsem se rozhodla přispět svým názorem do rozsáhlé debaty o e-knihách a čtečkách.

Vždycky jsem byla zarytým zastáncem papírových knih... dokud jsem k loňským Vánocům nedostala Kindle.
Pořád miluju papírové knihy. Pořád chodím čmuchat do antikvariátů a knihkupectví a chodím do knihovny v Praze a v Ostravě. Pořád hromadím další a další nové knížky a nejspíš jednou skončím pohřbená v troskách některého z nekonečných komínků knih, které se mi kymácejí na nočním stolku.

Kindle jsem si přála kvůli škole. Na bohemistice jsme museli hodně číst a spoustu materiálů jsme dostávali v elektronické formě. Na počítači nevydržím číst moc dlouho a abych všechno tiskla, na to jsem moc líná a nerada plýtvám papírem. Navíc nemám tiskárnu vždycky k dispozici.
Prvotně jsem tedy Kindle chtěla kvůli čtení školních materiálů a povinné četby, moc jsem neuvažovala nad tím, že bych si do něj kupovala nějakou beletrii.

A teď... čtu na něm vlastně jen beletrii, sem tam nějaké školní poznámky v pdf. Knihy do školy naháním po knihovnách, protože většinou v elektronické podobě nejsou k sehnání a tak nějak to lechtá mé čtenářské ego, když jdu z knihovny s nákupní taškou plnou tlustých, starých knih, nebo když v metru důležitě listuju Vergiliem :D

Na čtení beletrie jsem si ale oblíbila Kindle. A tady je pár důvodů, proč:

Je to elegantní doplněk
Mám Kindle 4 a sám o sobě mi přijde elegantní a roztomilý, nicméně jako správná parádnice jsem mu pořídila i slušivý kabátek. Každý si díky obalu může výzor své čtečky upravit k obrazu svému (a ochránit ji před nechtěným poškozením nebo ušpiněním) a vystavit tak na odiv své estetické cítění a vkus!

Jasně, že já na něm musím mít kytičky :)

Čtení v posteli a v MHD je příjemnější
Nejčastěji čtu v posteli a po chvíli mě vždycky začaly bolet ruce, případně jsem už nevěděla, jak si lehnout, aby se mi tlustá bichle četla lépe, aniž by mi padala do obličeje nebo se sama zavírala.
V MHD, pokud jsem zrovna stála, jsem se pak knížku ani neodvažovala vytáhnout, protože držet se tyče a zároveň obracet stránky je nad mé akrobatické schopnosti.
Kindle je lehký a malý a dá se držet a ovládat jednou rukou, problem solved!

Knížky jsou hned k dispozici
Velké plus pro chronického prokrastinátora, jako jsem já. Kolikrát slyším/čtu o skvělé knížce, tak si ji připíšu na to-read list, jenže mi trvá věky, než se dokopu si knížku půjčit v knihovně nebo ji koupit.
Díky nabídce e-knih na internetu už nemusím čekat, hned můžu mít knížku ve čtečce a začít číst.

Pomáhá mi s angličtinou
Jedna z nejužitečnějších funkcí Kindle je pro mě zabudovaný anglický výkladový slovník. Knížky v angličtině čtu v podstatě pořád a občas se mi stane, že nějaký výraz neznám a v knize se vyskytuje opakovaně. Protože jsem tvor zvídavý, okamžitě a jednoduše si můžu neznámý výraz nechat objasnit výkladovým slovníkem, čehož hojně využívám.
Už jsem si na to tak zvykla, že když jsem naposledy četla papírovou knihu v angličtině, ruka mi automaticky cukala k tlačítku, než mi došlo, že v papírové knize žádný čudlík a slovník nemám :)

Nepotřebuju záložky
Jsem naprosto nezáložkový člověk. Všechny záložky hned poztrácím (asi to mám po tatínkovi, taky mu žádná záložka nevydrží a knihy zakládá toaletním papírem...) a jediná, kterou jsem se naučila používat, je magnetická s kočičkami, kterou jsem dostala od spolubydlící.
Kindle má pro mě velkou výhodu v tom, že nic zakládat nemusím, sám si pamatuje, kde jsem v které knize skončila.

Můžu mít všechny své oblíbené knížky pořád u sebe
Kdekoliv, kdykoliv. Celou knihovnu mám neustále po ruce.
Pamatujete si, jak šla Rory v Gilmorových děvčatech na ples a do kabelky rvala knížku, protože co kdyby se tam nudila a chtěla si číst? Jo, to jsem já. Jedu třeba do hospody a stejně si s sebou toho Kindlíka vezmu a čtu v MHD, na zastávce nebo při čekání na ostatní. A kdyby si mě nevšímali, vytáhnu ho klidně i v hospodě u piva. Je to taková moje pojistka, aby se mi nestalo, že najednou nebudu mít co dělat.

Zvýrazňování v knížkách
Další věc, bez které bych se už neobešla. Zvýrazňovat si v papírových knihách přijde spoustě lidí barbarské (přiznám se, že já to občas dělám), ale já si ráda poznamenávám své oblíbené pasáže nebo citáty z knížek. Opět to má Kindle hezky vyřešené, snadno a rychle si můžu jakoukoliv pasáž označit, nebo si někam vložit poznámku.

Na dovolenou si můžu přibalit několik párů lodiček navíc!
Každý rok si na letní dovolenou beru víc a víc knížek a váhový limit zavazadel je nižší a nižší. Proto jsem loni nesmírně ocenila, když mi stačilo přibalit Kindle a volný prostor v kufru jsem mohla zaplnit lodičkami, které bych jinak musela s těžkým srdcem nechat doma.

To je asi všechno, co mě teď napadá.
Ze všech těch důvodů, které jsem uvedla, je znát, že pro mě je Kindle hlavně dobrý pomocník. Papírových knih se pořád nedokážu vzdát - kolikrát si něco přečtu v elektronické podobě a pak si tu knížku stejně koupím v papírovém vydání, protože ji chci mít ve své knihovničce a moct si ji doopravdy osahat.
A tu atmosféru menších knihkupectví a pocit z dobře uloveného antikvariátního kousku v krásné starobylé vazbě e-kniha prostě nenahradí.
Díky čtečce jsem ale za poslední rok přečetla mnohem víc knih než za posledních pár let (když nepočítám povinnou četbu) a každému knihomolovi bych mohla Kindle jedině doporučit :)

Kikinka approves!

4 komentáře:

 1. Sylvinko!!! Co mi to děláš, už jakou dobu nosím v hlavě článek na blog o tom, jak miluju ebooky a Kindle, a teď ho nenapíšu, protože jsi to vlastně celý napsala za mě. Jen stran pouzdra jsem upřednostnila bezpečnost před estetičnem a se záložkami problém nemám, jen je opruz, když se zrovna nějaká vysype, nejlíp u knížky, kterou člověk dlouho neotevřel. (Mimochodem zrovna na ty magnetické jsem si naopak nezvykla nikdy :D) Jen bych ještě doplnila, že ta ovladatelnost jednou rukou je opravdu nesmírně praktická při kojení a dalších aktivitách s miminem (třeba noční uspávání nošením) ;))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však napiš! Já jsem si taky říkala, že už to bylo napsaný stokrát, ale chtěla jsem to prostě mít napsaný ze svýho úhlu pohledu... určitě to nakonec budeš mít jiný, přijdeš na další věci, který by mě nenapadly, jako třeba to kojení :)

   Vymazat
 2. Se všemi body naprosto souhlasím :) A ten obal na čtečku máš krásný!

  Jinak já si fakt myslím, že většina majitelů e-čteček pořád nedá dopustit na klasické knihy ... a tak se ani moc nebojím, že by měly e-knihy papírové knížky nahradit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, taky jsem obal pečlivě vybírala :D

   Přesně tak, papírové knihy jsou prostě nenahraditelné :)

   Vymazat